RU
Підготовка до здачі аналізу

Підготовка до здачі аналізу

Гарантія точності аналізів - це не тільки професійне обладнання та грамотний персонал лабораторії. Важливою умовою, що гарантує правильний і достовірний результат аналізу, є правильна підготовка пацієнта безпосередньо до здачі аналізу. Під впливом багатьох факторів, показники організму людини, необхідні для проведення аналізу, можуть змінюватися. Тому пацієнтам для отримання точних результатів, насамперед, необхідно строго дотримувати всі рекомендації та вимоги з підготовки до аналізів.

Коли лікар виписує направлення на лабораторне дослідження, він в обов'язковому порядку повинен розповісти пацієнту про те, як правильно підготуватися до здачі аналізів, щоб по отриманому результату можна було встановити точний діагноз і призначити лікування. Якщо пацієнт ігнорує цей підготовчий етап, то в подальшому буде поставлений неправильний діагноз чи лікар повторно направить на перездачу аналізів.

Також на якість дослідження і результат впливає дотримання правильності процедури забору матеріалу, а також його транспортування. Саме на цьому преаналітичного етапі дуже часто порушення правил призводить до спотворення кінцевого результату аналізу.

Нижче наводиться список вимог по підготовці пацієнта до здачі аналізів у лабораторії «Сехмет», а також інші важливі фактори, що впливають на аналізи. Суворе дотримання цих рекомендацій гарантує Вам точність і якість результатів.

Біохімічні, імунологічні дослідження

Для виключення факторів, які впливають на результати дослідження треба дотримуватись таких правил:
Кров для біохімічного, імунологічного аналізу здається натщесерце з 7.30-8.00 до 12:00
Напередодні аналізу необхідно:
- максимально зменшити фізичні та психічні навантаження;
- не вживати алкогольні напої, не пити каву, солодкий чай, не змінювати протягом 24 годин особливостей харчування;
- протягом 12 годин до дослідження виключити паління, прийом алкоголю та їжі;
- лягати спати у звичайній для Вас час и вставати не пізніше, як за годину до взяття крові;
- за можливістю відмовитись від ліків, якщо це не можливо - повідомте про це лабораторію.
У лабораторії необхідна інформація про термін вагітності, ДМЦ.
При наявності високої температури треба її вказати та попередній діагноз захворювання.
При заборі крові уникати гемолізу та хільозу.

Загальноклінічні дослідження

Дослідження сечі:

Ретельний туалет зовнішніх статевих органів.
Жінки перед забором сечі вводять гінекологічний тампон в піхву.
Для чоловіків - ретельний туалет зовнішніх статевих органів з відкриттям голівки статевого члена.
Для грудних дітей - після ретельного туалету статевих органів, бажано збирати сечу в сечоприймачі. Сеча, вичавлена з памперса, дослідженню не підлягає.
Сечу збирають у спеціальний контейнер або в чисто вимитий скляний посуд.

Загальний аналіз сечі

Використовується вся порція ранкової сечі.
Ранкова сеча збирається в суху, чисту, добре вимиту від чистячих і дезинфікуючих засобів, пластикову або скляну ємність (стерильний одноразовий контейнер для сечі). Бажано, щоб попереднє сечовипускання було не пізніше, ніж у 2ч ночі.

Аналіз сечі на цукор

Необхідно зібрати добову сечу - тобто всю виділену сечу за добу.
Для збору добової сечі необхідно використовувати суху, чисту ємність бажано з темного скла. При цьому ємність з сечею необхідно зберігати в прохолодному місці ( оптимально в холодильнику на нижній полиці при t 4- 8С ), не допускаючи її заморожування.
Добова сеча ретельно перемішується і відливається 100 -150мл від загального обсягу в чисту, суху ємність (стерильний одноразовий контейнер для сечі).
Ємність з сечею щільно закривається кришкою, поміщається в чистий одноразовий пакет і доставляється на пункт забору, де оформляється принесений матеріал.

Сеча по Нечипоренко

Досліджується ранкова порція сечі, відібрана в середині сечовипускання (середня порція сечі).
Сеча збирається в чисту, суху пластикову або скляну ємність у кількості 15-25 мл.
Ємність з сечею щільно закривається кришкою, поміщається в чистий одноразовий пакет і доставляється на пункт забору, де оформляється принесений матеріал.

Сеча за Зимницьким

Проба за Зимницьким проводиться в 8 окремих порціях сечі, зібраних протягом доби, через кожні 3 години.
Перед початком збору сечі в 6 годин ранку хворий спорожняє сечовий міхур (цю сечу виливають). Збір сечі починають після 6 годин ранку і виробляють кожні 3 години
I порція з 6,15 годин до 9,00 години
II порція з 9 години до 12 години
III порція з 12 години до 15 години
IV порція з 15 години до 18 години
V порція з 18 години до 21 години
VI порція з 21 години до 24 години
VII порція з 24 години до 3 години
VIII порція з 3 години до 6 години
На всі ємності наклеюють етикетки із зазначенням номера та інтервалу часу, коли була отримана дана порція.
Для збору сечі необхідно використовувати сухі, чисті ємності. При цьому ємності з сечею необхідно зберігати в прохолодному місці (оптимально в холодильнику на нижній полиці при t 4- 8С), не допускаючи заморожування.
Кожна ємність з сечею щільно закривається кришкою, поміщається в чисті одноразові пакети і всі вісім ємностей з сечею доставляються на пункт забору, де оформляється принесений матеріал.

Забір матеріалу для дослідження на онкоцитологію (атипові клітини)

Цитологічне дослідження входить в систему скринінгу раку шийки матки. Достовірність цитологічного методу складає при початкових формах раку шийки матки 80%.
Не рекомендується забирати матеріал у момент менструації.
Бажано здійснювати забір у жінок з 7 по 24 день менструального циклу з зазначенням дня циклу.
У примітці вказують : день менструального циклу, за відсутності менструації або менопаузі дається інформація, останній день менструального циклу або тривалість менопаузи.

Урогенітальні дослідження

Напередодні проведення забору матеріалу на урогенітальні інфекції необхідно:
- Протягом 6-и годин утриматися від сечовипускання для чоловіків;
- Виключити статеві контакти за 24 години до дослідження;
- Жінкам - виключити спринцювання і постановку внутрішньовагінальних свічок і мазей (що містять антибактеріальні засоби) за 14 днів до здачі аналізу;
- Протягом 2-х тижнів не приймати антибактеріальні препарати.

Зішкріб на ентеробіоз

Зішкріб роблять зранку не вставаючи з ліжка, до проведення гігієнічних процедур і випорожнення.
Для дослідження матеріалу необхідно взяти прозору липку стрічку (вузенький скотч), яку приклеюють до періанальних складок липкою стороною, потім цією ж стороною з досліджуваним матеріалом приклеюють до чистого, сухого предметного скла.
Предметне скло поміщається в чистий одноразовий пакет і доставляється на пункт забору, де оформляється принесений матеріал.

 

Для проведення забору матеріалу для ПЛР-діагностики інфекцій необхідно:

- забір матеріалу проводиться одноразовими стерильними зондами на всі урогенітальні інфекції в один Еппендорф з транспортною середою.
-зануривши робочу частину зонда в транспортну середу, обертають протягом 10-15секунд, уникаючи розбризкування розчину. Виймають зонд (цітобраш) з розчину, притискаючи його до стінки пробірки і, віджати надлишок рідини (не руками!), Видаляють зонд (цітобраш, ложка Фолькмана гінекологічна) і закривають пробірку.
-при необхідності матеріал для дослідження беруть з ерозивно-виразкових уражень.

Кров

Взяття крові проводиться натщесерце з ліктьової вени в спеціальну вакуумну систему типу з ЕДТА (бузкові кришки - 6% ЕДТА). При взятті в шприц, кров зі шприца акуратно (без утворення піни) переноситься в одноразову пластикову пробірку з антикоагулянтом (6% розчин ЕДТА в співвідношенні 1:20).
Гепарин, як антикоагулянт використовувати не можна!
Пробірка закривається кришкою і перевертається кілька разів (для перемішування з антикоагулянтом).
Зберігання взятого матеріалу.
- При кімнатній температурі - до 6 годин
- При температурі 2 - 8 C - не більше 24 години
- Не заморожувати!

Мазок (зішкріб) з ротоглотки для ПЛР-діагностики

Забір матеріалу виробляють одноразовими стерильними зондами в одноразову пробірку типу « Еппендорф » з транспортною середою.
Обертовими рухами з поверхні мигдалин, піднебінних дужок і задньої стінки ротоглотки збирають епітеліальні клітини. Зануривши робочу частину зонда в транспортну середу, обертають зонд протягом 10 - 15секунд, уникаючи розбризкування розчину. Виймають зонд з розчину, притискаючи його до стінки пробірки і, віджати надлишок рідини (не руками !), Видаляють зонд і закривають пробірку.
Зберігання взятого матеріалу.
- При кімнатній температурі - до 6 годин
- При температурі 2 - 8 C - протягом 3 -х діб
- При необхідності зберігання більше 3 - х діб - зберігати при температурі не вище -16 ° С.
Допускається тільки одноразове заморожування - відтавання матеріалу.

Відокремлювання кон'юнктиви

Забір матеріалу виробляють одноразовими стерильними зондами в одноразову пробірку типу « Еппендорф » з транспортною середовищем. Взяття мазка здійснюється під місцевою анестезією (2 краплі розчину декаіна або інокаіна ). Відтягнувши нижню повіку, провести 4-5 разів по кон'юнктиві, захоплюючи зовнішній і внутрішній кути ока, обертаючи зонд.
Зануривши робочу частину зонда в транспортну середу, обертають зонд протягом 10 - 15секунд, уникаючи розбризкування розчину. Виймають зонд з розчину, притискаючи його до стінки пробірки і, віджати надлишок рідини (не руками !), Видаляють зонд і закривають пробірку.
Зберігання та транспортування.
- При кімнатній температурі - до 6 годин
- При температурі 2 – 8 C - протягом 3 -х діб
- При необхідності зберігання більше 3 - х діб - зберігати при температурі не вище -16 ° С.
Допускається тільки одноразове заморожування - відтавання матеріалу.

Сеча

Для аналізу відбирається перша порція ранкової сечі в кількості 20-30 мл в сухий стерильний одноразовий флакон на 50 мл.

Синовіальна рідина

Для дослідження синовіальної рідини (артроцентез) стерильну пункційну голку вводять в порожнину суглоба і аспирують невелику кількість його вмісту. Відібрана рідина переноситься в сухі стерильні одноразові флакони на 50 мл або сухі стерильні пробірки типу «Еппендорф» на 1,5 мл.
Зберігання взятого нативного матеріалу.
- При кімнатній температурі - до 6 годин;
- При температурі 2 - 8 C - протягом 1 доби;
- При температурі - 20 С - 1 тиждень;
Допускається тільки одноразове заморожування - відтавання матеріалу.

Забір матеріалу на бактеріологічне дослідження
Підготовка пацієнта до проведення бактеріологічного дослідження

Урогенітальні інфекції:

Напередодні проведення забору матеріалу необхідно:
- Протягом 6-и годин утриматися від сечовипускання для чоловіків ;
- Виключити статеві контакти за 24 години до дослідження;
- Жінкам - виключити спринцювання і постановку внутрішньовагінальних свічок і мазей (що містять антибактеріальні засоби) за 14 днів до здачі аналізу ;
- Протягом 2 -х тижнів не приймати антибактеріальні препарати.

Забір виділень з урогенітального тракту жінок

Забір матеріалу проводиться в будь-який день менструального циклу.
Матеріал відбирають з заднього склепіння піхви, після введення гінекологічного дзеркала. Для забору матеріалу використовують туби з середовищем AMIES ( стерильні в індивідуальній упаковці) з аплікатором із пропілену з віскозою.
Матеріал доставляється в лабораторію в спеціальних контейнерах без охолоджуючих елементів

Забір з урогенітального тракту у чоловіків

Забір матеріалу виробляють з уретри. Для забору використовують туби з середовищем AMIES (стерильні в індивідуальній упаковці) із аплікатором з алюмінію або пропілену з віскозою. Матеріал доставляється в лабораторію в спеціальних контейнерах без охолоджуючих елементів.

Дослідження виділень інфікованих ран

Для забору матеріалу використовують туби з середовищем AMIES (стерильні в індивідуальній упаковці) з аплікатором із пропілену з віскозою. Взяття матеріалу виробляють круговими обертальними рухами від центру до периферії поверхні рани.

Дослідження сечі

Забір матеріалу здійснюється до початку лікування. Необхідний ретельний туалет зовнішніх статевих органів. Катетеризація сечового міхура для бактеріологічного дослідження не застосовується, так як вона може призвести до інфікування сечових шляхів. Дослідженню підлягає середня вільно випущена порція ранкової сечі, взятого в кількості 3-5мл в стерильну пластикову або скляну ємність (стерильний одноразовий контейнер для сечі) Ємність з сечею щільно закривається кришкою, поміщається в чистий одноразовий пакет і доставляється в лабораторію.

Дисбактеріоз калу

Матеріал збирають до дачі антибіотиків або через 3 дні після закінчення лікування. Матеріал з кров'ю не досліджується. Для дослідження на дисбактеріоз збирають свіжовиділений кал, після природного акту дефекації. З судна, обробленого тільки сухим жаром або кип'ятінням, відбирають кал в стерильну ємність (стерильний одноразовий контейнер для калу) стерильною скляною або пластиковою паличкою в кількості до 10грамм (чайна ложка). Ємність з калом щільно закривається кришкою, поміщається в чистий одноразовий пакет і доставляється в лабораторію.
У новонароджених дітей кал відбирають з бавовняної пелюшки відразу після випорожнення. Не можна відбирати матеріал з підгузника.

Бакпосів очей

За 5-6 годин до забору матеріалу скасувати медикаментозне лікування. Для забору матеріалу з кон'юнктиви використовують туби з середовищем AVIES (стерильні в індивідуальній упаковці) з аплікатором із пропілену з віскозою. Матеріал беруть з внутрішньої поверхні нижньої повіки рухом до внутрішнього кута очної щілини.

Бакпосів з зіву

Матеріал збирають до прийняття їжі і пиття або через 2 години після їжі. Для забору матеріалу із зіву використовують туби з середовищем AVIES (стерильні в індивідуальній упаковці) з аплікатором із пропілену з віскозою. Забір матеріалу виробляють з мигдалин, дужок, язичка, задньої стінки глотки.

Дослідження матеріалу з носа

Для забору матеріалу використовують туби з середовищем AVIES (стерильні в індивідуальній упаковці) з аплікатором із пропілену з віскозою. Забір матеріалу виробляють зі слизової носа з обох ніздрів.

Бакпосів молока

Грудне молоко збирають після ретельного туалету рук і грудей. Перед забором матеріалу необхідно провести масаж щільних ділянок грудей. Грудне молоко збирають у стерильну пластикову або скляну ємність Перші краплі молока необхідно зцідити і утилізувати. Для забору матеріалу необхідно взяти дві ємності: в одну - збирають молоко з лівої молочної залози, в іншу - з правої. Кожна ємність з молоком щільно закривається кришкою, поміщається в окремі, чисті одноразові пакети і доставляється в лабораторію.

 

 

 

 

 

Дотримуючись цих правил підготовки до здачі аналізів, правильного забору матеріалу і умов транспортування Ви можете бути впевнені в точності і достовірності результатів, які отримаєте у лабораторії «Сехмет».